The state is divided into 15 districts with elected district chairs who oversee the district businesses and contests. The district chairs also sit on the OMEA board of control to provide regional representation and perspectives.
OMEA’s districts are organized to deliver regional services to OMEA members, their students and their communities. High-school students qualify for state solo and small ensemble contests participation through OMEA District solo contests.
Click here to see a map showing the various districts.
District 1
Portland – Schools of the Portland Public School District, excluding private schools.
District 1 Website
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Chris McCurdy | Grant High School |
Vice Chair | Gavi Patterson de Tarr | Sellwood Middle School |
Manager | Laura Arthur | Music TOSA |
Band & Orchestra Chair | Kristin Brown | Jackson Middle School |
Choral Chair | John Eisemann | Grant High School |
Secretary | David Kays | Lincoln High School |
Treasurer | Jeanne Berg | Retired |
Vice Treasurer | Richard Littledyke | Hosford Middle School |
District 2
Northeastern Metro – Schools east of the Willamette River, north of Milwaukie, up the Gorge to The Dalles, and to Welches on Highway 26, excluding Portland Public Schools.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Michael Lasfetto | Butler Creek Elementary School |
Secretary/Membership | Emam Palioca | Parkrose High School |
Treasurer | Keija Lee | Parkrose High School |
Choir Co-Chair | Janine Kirstein | Gresham High School |
Choir Co-Chair | Suvi Mirka | Gordon Russell Middle School |
Elementary Chair | Michael Lasfetto | Butler Creek Elementary |
Band Co-Chair | Molly Keller | Dexter McCarty Middle School |
Band Co-Chair | Emily Bundy | Gresham High School |
Advocacy Chair | Tanner Smith | Reynold Middle School |
District 3
Northwestern Oregon – Schools in Washington County west of Hillsboro; Tillamook, Clatsop, Columbia, and Yamhill Counties, excluding Newberg and McMinnville.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Stewart Schlazer | Forest Grove |
Vice-Chair | Noelle Freshner | St. Helens Schools |
Secretary | Anna Elliott | Neil Armstrong Middle School |
Treasurer | Marisa Quinn | Neil Armstrong Middle School |
District 4
North Willamette Valley – Schools in Marion and Polk Counties.
District 4 Website: www.omead4.com
General inquiries: omeadistrict4@gmail.com
Role | Name |
---|---|
Chair | Cole Haole-Valenzuela |
Past Chair | Deborah Barber |
Secretary | Bethea Gliebe |
Treasurer | Steve Phillips |
Choral Chair | Jennifer Kercher |
Orchestra Chair | Hendrik Mobley |
Elementary Music Chair | Melanie Rourke |
Elementary Music Chair | Doug Beisley |
Band Chair | Zach Glaser |
Solo & Chamber Ensemble Festival Chair | James Nowickas |
Choral Festival Chair | Danika Locey |
Member At Large Chair | Ian Imamura |
District 5
Central Oregon – Schools of Deschutes, Jefferson, Lake, Harney, Wheeler, Grant, and Wasco Counties, excluding The Dalles.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
President | Keith Chaiet | Mt. View High School |
Secretary | Belinda Sisson | Ridgeview High School |
Treasurer & Webmaster | Cooper Ottum | Summit High School |
New Membership Chair | Kelly Moore | Ridgeview High School |
District 6
Northeastern Oregon – Schools in Sherman, Morrow, Umatilla, Union, Wallowa and Baker Counties.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Levana James | Grand Union SD K-12 |
Chair-Elect | Alex Justice | La Grande Middle & High School |
Secretary | Stephen Fuss | Sam Boardman Elementary School |
Treasurer | Carly Elder | Sunridge Middle School |
District 7
Southwestern Oregon – Schools in Curry, Coos, and coastal portions of Lane and Douglas Counties.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Amanda Sarles | Siuslaw Elementary School |
Vice Chair | Janet Lea | North Bend High School |
Treasurer | Dave Weston | Bandon High School |
Treasurer | Sarah Massey | North Bend High School |
District 8
Southern Oregon – Schools in Klamath, Jackson and southern Josephine Counties.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Co-Chair | Shayne Flock | North Medford High School |
Co-Chair | Trevor Thompson | Joseph Lane Middle School |
Co-Treasurer | Elani Pienaar | South Middle School |
Co-Treasurer | Katy Garvin | Henley Middle and High Schools |
Secretary | Emilie Cochran | Roseburg SD |
Communications Officer | Julie Cherry | Roseburg High School |
Orchestra Chair | Lauren Trolley | Ashland High School |
Choral Chair | Melissa Reed | Roseburg High School |
High School Band Chair | Steve Kessler | North Medford High School |
Middle School Band Chair | David Sommers | Hedrick Middle School |
Winds & Percussion Solo & Ensemble Chair | Jenifer Carstensen | Ashland Middle School |
Strings Solo & Ensemble Chair | Lynn Gervais | North Medford High School & Hedrick Middle School |
Vocal Solo & Ensemble Chair | Andrew Brock | Phoenix High School |
District 9
Southeastern Oregon – Schools in Malheur County plus Huntington.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Allen Evans | Nyssa Elementary School |
Secretary | Carol Beaubien | Alameda Elementary School |
Treasurer | Daun Held | Nyssa Middle School |
District 10
Central Southern Oregon – Schools in Douglas and Josephine Counties, excluding the coast.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Melissa Jmaeff | Sutherlin Middle & High School |
Vice Chair | Carly Hunt | Elkton Charter School |
Secretary | Lisa Powell | Oakland School District |
Treasurer | Jeff Soffer | South Umpqua School District |
District 11
Mid-Willamette Valley – Schools in Lincoln, Benton, and Linn Counties.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Robby Carr | Newport Middle & High School |
Past Chair | Danny Mitchell | Timber Ridge School |
Vice Chair | Elizabeth Soper | Toledo Junior & Senior High School |
Secretary | Danny Mitchell | Timber Ridge School |
Treasurer | Shannon Webb | Philomath Middle School |
District 12
South Willamette Valley – Schools in Lane County, excluding the coast.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Co-Chair | Jon Bridges | Springfield High School |
Co-Chair | Doug Doerfert | Lane Community College |
Treasurer | Conor Egan | Thurston High School |
Secretary | Vacant | |
Choir Co-Chair | Megan Perdue | Sheldon High School |
Choir Co-Chair | Jacob Steinberger | Churchill High School |
Elementary Chair | Stephen Johnson | Buena Vista Spanish Immersion School |
Instrumental Music Chair | Julie Bounds | Sheldon High School |
Jazz Chair | Julie Bounds | Sheldon High School |
Middle School Co-Chair | Karen Doerfert | Roosevelt Middle School & South Eugene High School |
Middle School Co-Chair | Mike Reetz | Shasta Middle School |
Orchestra Chair | Vacant | |
Solo & Ensemble Chair | Connor Egan | Thurston High School |
Small Schools Chair | Paul Burch | Lowell School District |
District 13
Southeastern Metro – Schools in Clackamas County east of the Willamette River, excluding those on Highway 26.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Joshua Weir | Gladstone High School |
Vice Chair | Seth Arnold | Gladstone High School |
Treasurer | John Donnelly | Adrianne Nelson High School |
Secretary | Shawne Stone | Rock Creek Middle School |
Solo & Ensemble Coordinator | Joshua Weir | Gladstone High School |
High School Onor Ensemble Coordinator | Matthew Farris | Mololla School District |
District 14
Southern Metro – Schools in Clackamas and Washington Counties west of the Willamette River and south of Beaverton, plus Newberg and McMinnville.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Myriam Gendron-Dupont | Rosemont Ridge Middle School |
Secretary | Kay Elliott | Rosemont Ridge Middle School |
Treasurer | Bradon Sause | Lakeridge Junior High |
High School Solo & Ensemble Instrumental | Kevin Egan | West Linn High School |
High School Solo & Ensemble Instrumental | Chad Davies | Wilsonville High School |
High School Solo & Ensemble Vocal | Kathy Shuckerow | Sherwood High School |
Middle School Instrumental & Vocal Solo & Ensemble | Kristi Stingle | Lake Oswego High School |
Middle School Instrumental & Vocal Solo & Ensemble | Brandon Sause | Lakeridge Junior High School |
Elementary Chair | Allison Hedgepeth | Forest Hills Elementary School |
District 15
Western Metro – Schools in Washington and Multnomah Counties west of the Willamette River, excluding Portland Public Schools and those in Districts 3 and 14.
Role | Name | Organization |
---|---|---|
Chair | Jeremy Kane | Conestoga Middle School |
Vice President | Vacant | |
Treasurer | Blake Allen | Beaverton School District |
Band Chair | Jeff Johnson | Poynter & Evergreen Middle Schools |
Choir Chair | Josh Pounders | Liberty High School |
General Music Chair | Kendra Friar | Bonny Slope Elementary School |